جایگاه سیستم ارت الکترونیکی در صنعت ارت

سیستم ارت الکترونیکی دستگاهی حفاظتی است که با عملکرد خاص خود می‏تواند حفاظت مناسبی را جهت تجهیزات خصوصا تجهیزات حساس ایجاد نماید:

  1. سیستم ارت الکترونیکی جهت حفاظت از تجهیزات جریان ضعیف الکتریکی، الکترونیکی، مخابراتی، کامپیوتری، آزمایشگاهی و … طراحی شده است.
  2. سیستم ارت الکترونیکی بهترین نقطه مرجع را جهت تصمیم‏‌ گیری صحیح‏ قطعات تصمیم‏ گیرنده مانند میکروپروسسورها و سیستم‌های اندازه‏ گیری بوجود می‏‌آورد.
  3. سیستم ارت الکترونیکی با ایجاد مسیری با پایین‌ترین امپدانس نسبت به بدنه تجهیزات، هر گونه جریان و ولتاژ ناخواسته‏‌ای که بر روی بدنه بوجود می‌‏آید را به سمت خود می‏‌کشاند و از بروز آسیب به کاربر یا تجهیزات جلوگیری می‌‏نماید.
  4. ارت الکترونیکی از بروز مشکلاتی در تجهیزات بواسطه برقدار شدن زمین لوکال و برخورد صاعقه به زمین نزدیک جلوگیری می‏‌نماید.
  5. سیستم ارت الکترونیکی یک سیستم اتصال زمین است ولی میزان امپدانس یا تغییرات امپدانس  زمین لوکال بواسطه گذشت زمان یا تغییرات جوی، در عملکرد آن تاثیرمنفی نمی‌‏گذارد.
  6. عملکرد سیستم ارت الکترونیکی، در حیطه ارت عملیاتی می‏‌باشد.

سیستم حفاظتی ارت الکترونیکی

سیستم حفاظتی ارت الکترونیکی

سیستم ارت الکترونیکی یک مدل سیستم اتصال به زمین است که با کمک یک اتصال زمین ساده، سیستم ارت مناسب جهت حفاظت از سیستم‌های جریان ضعیف الکتریکی ایجاد می‌‏نماید.

بخش‏‌های سیستم ارت الکترونیکی

بخش فرمان:

این مدار با عملکردی خاص و سرعت بالا نسبت به تصمیم گیری و حفاظت در مواقع خطر مانند اتصال فاز به بدنه یا نشت فاز به بدنه اقدام می‌‏نماید. زمان قطع اولیه در حدود 60 میلی ثانیه است که از این حیث ازکلیدهای حفاظتی موجود بسیار سریعتر و با اطمینان بالاتری عمل می‏‌نماید. قطع مصرف کننده بصورت کاملا سوییچینگ و الکترونیکی انجام می‏‌شود و با کوچکترین فشار الکتریکی به قطعات داخلی تجهیزات الکتریکی و بخصوص قطعات حساس سیستم‌‏های الکترونیکی و کامپیوتری عمل قطع خروجی را انجام می‏‌دهد.

بخش تخلیه الکتریکی:

این بخش از قطعات پسیو با خاصیت اهمی و خازنی تشکیل شده است و امپدانس الکتریکی آن با بدنه تجهیزات کمتر از 0.5 اهم می‌‏باشد. در نتیجه هر گونه ولتاژ و جریان ناخواسته برروی بدنه تجهیزات ، به ‌سمت مدار تخلیه حرکت خواهد کرد، مدار تخلیه در صورت نیاز از زمین لوکال کمک خواهد گرفت .

بخش همبندی:

این بخش مصرف کننده راملزم به اجرای تمامی هم‌بندی‏‌های مورد نیاز بر اساس استانداردهای صنعت ارت می‌‏نماید، با توجه به اینکه شبکه برق ایران بر اساس سیستم زمین TN پایه‏‌گذاری شده است، هم‌بندی‏‌های مورد نیاز بر اساس سیستم زمین TNC-S و TNC الزامی است،   این هم‌‏بندی دو بخش دارد:

  • اتصال فیزیکی(سیم) بدنه تمامی مصرف کننده‌‏های الکتریکی موجود در شبکه مصرف مربوطه به هادی ارت اصلی
  • هم‌بندی بدنه ساختمان و نول و چاه‏‌های ارت در تابلو اصلی.

بخش اتصال به زمین:

این بخش وظیفه اتصال سیستم ارت الکترونیکی  با زمین لوکال را انجام می‌‏دهد و وظیفه آن هم پتانسیل سازی سیستم ارت الکترونیکی با زمین لوکال و هادی PE است. زمین لوکال می‌‏تواند چاه ارت، راد، بدنه و فنداسیون ساختمان باشد.

ارت چیست؟

ارتینگ چیست؟

وابستگی زندگی امروزی بشر به تجهیزات حساس و گران ‌قیمت الکتریکی، الکترونیکی و مخابراتی، همواره رو به افزایش است. شبکه‏ های IT و مخابراتی، تجهیزات بیمارستانی، تجهیزات ابزاردقیق و آزمایشگاهی، سرورهای حساس بانکی، خودپردازها، ربات‏‌ها، ماشین‌های چاپ، دستگاه‌های CNC و بسیاری نمونه‏‌های دیگر، مثال‏‌هایی از تجهیزاتی می‏‌باشد که عملکرد صحیح و بدون وقفه آن‌ها در زندگی امروزی، ضروری است.

یکی از راهکارهای حفاظت از این ‌گونه تجهیزات حساس، محافظت آن‌ها از طریق ارتینگ دقیق و مورد اطمینان می‏‌باشد. در حال حاضر زمین به عنوان نقطه صفر به خوبی این کار را انجام می‏‌دهد. از طرفی زمین خود در بسیاری مواقع منبع ولتاژهای ناخواسته و جریان‏‌های سرگردان می‌‏باشد. مثال ساده آن بروز صاعقه در فاصله دورتر و تأثیرات منفی آن بر چاه ارت محلی می‌‏باشد. حال درصورتی ‌که این چاه محلی متصل به شبکه جریان ضعیف باشد باعث خلل در کار تجهیزات مربوطه، خرابی بیشتر از حد استاندارد و عمر کوتاه تجهیزات می‏‌گردد. امروزه اهداف ارتینگ گسترش پیداکرده و حفظ سلامت و ایمنی افراد و حفظ سلامت تجهیزات دیگر نمی‌‏تواند هدف باشد بلکه  پیش‌ فرض هر سیستم ارتینگ می‏‌باشد.

اهداف ارتینگ تجهیزات جریان ضعیف را می‏توان به موارد ذیل اطلاق نمود:

جلوگیری از آسیب ‌دیدگی در قطعات بکار رفته در تجهیزات.

ایجاد بالاترین ایمنی در حفظ ایزوله تجهیزات. ایزوله قطعات بکار رفته در تجهیزات در واقع مانند پوست انسان عمل می‏‌نماید و در صورت  بروز کوچک‌‌ترین آسیب، می‏تواند کار کرد کل سیستم را تحت تأثیر قرار دهد.

بالا بردن عمر مفید تجهیزات.

بالا بردن دقت و سرعت عملکرد.

کاهش تأثیرات الکترومغناطیس.

جلوگیری از حلقه‏ های زمین.

امکان ایجاد تمامی این موارد در صورت مجهز بودن تجهیزات به سیستم ارت الکترونیکی محقق خواهد شد. طراحی این دستگاه حاصل هفت سال تلاش شبانه‏ روزی متخصصین شرکت کنزا صنعت الموت بوده و برای اولین بار در جهان ثبت اختراع و ارائه گردیده است.