چنج اور اتوماتیک KSA-ATS

چنج اور

 

 

چنج اور

چنج اورها، سیستم هایی هستند که وظیفه سوییچ بین منابع مختلف برق در مواقع  بحرانی و در زمان قطع منبع اصلی برق را بر عهده دارند، منابع برق ورودی می توانند برق شهر، یو پی اس، دیزل ژنراتور، انرژی خورشیدی و یا دو فاز مختلف برق باشند. هدف استفاده از چنج اورها، مدیریت منابع برق ورودی و جلوگیری از خاموشی سیستمهای الکتریکی و الکترونیکی خصوصا سیستمها و تجهیزاتی است که خاموشی در آنها باعث خسارت می شود.

چنج اور مدل KSA-ATS از نوع چنج اورهای اتوماتیک می باشد و سرعت تشخیص خطا و  سوییچ  بسیار بالایی دارد و از وقفه یا خاموشی تجهیزات الکترونیکی، کامپیوتری و مخابراتی در حین انتقال بین منابع ورودی برق، جلوگیری می نماید.

کاربرد مهم چنج اور اتوماتیک KSA-ATS ، حفاظت از مصرف کننده ها در زمانی است که برق آنها بواسطه UPS تامین می شود، چراکه UPS نیز می تواند بدلایلی مانند آسیب و خرابی در مدار کنترل خود، توان لازم جهت تامین برق و انرژی الکتریکی مصرف کننده های متصل به خروجی خود را نداشته باشد و در اینصورت کلیه مصرف کننده ها خاموش خواهند شد، این مورد در صنایع حساس مخابراتی، الکترونیکی و کامپیوتری ، اهمیت زیادی دارد. چنج اور KSA-ATS با توجه سرعت بالا در تشخیص خطا و سوییچ بین منابع ورودی برق، تجهیزات حساس را بدون وقفه و خاموشی به منبع برق پشتیبان سوییچ می نماید.

چرا حفاظت از خاموشی مصرف کننده های متصل به UPS مهم است؟

همه می دانیم که UPS در مکانهایی استفاده می شود که قطع برق یا خاموشی مصرف کننده ها و تجهیزاتی که توسط UPS سرویس دهی و مدیریت می شوند، ناخوشایند و باعث ضرر و زیان است. قطع برق تجهیزات در  صنایع مهم و حساسی نظیر بیمارستان ها، صنایع مخابراتی،شبکه های IT، سرورهای کامپیوتری، شعب بانکی، خودپردازهای بانکی، مراکز داده و دیتاسنترها، مراکز مانیتورینگ، دوربین های مدار بسته و داروخانه ها می تواند خسارت جانی و مالی بسیاری را بهمراه داشته باشد.

چنج اور

چنج اور

قطع ناگهانی برق در هر یک از این صنایع می تواند باعث خسارتهای جانی و مالی جبران ناپذیری شود، از تهدید جان بیماران تا از دست دادن اطلاعات و داده ها و ایجاد مغایرت ها در سیستم های بانکی و وقفه های طولانی همه و همه از مشکلاتی است که می تواند تهدید کننده باشند.

مشکل دیگر نیاز به بازدید ادواری و سرویس دوره ای UPSها در مقاطع زمانی مختلف می باشد، در این صورت معمولا مشتری مجبور است سیستم ها را خاموش نماید تا کار کارشناس یو پی اس  به اتمام  برسد، در بسیاری موارد با استفاده از چنج اورهای دستی نسبت به سوییچ خروجی و مصرف کننده به منبع دیگری مانند برق شهر اقدام می شود و بعد از پایان کار سرویس، دوباره نیاز به خاموشی سیستمها و سوییچ دستی به UPS و روشن نمودن مجدد سیستمها و مصرف کننده ها است. از طرفی چنج اورهای دستی در بسیاری موارد باعث مشکلاتی مانند آرک فلش می‏شوند و این مورد خود باعث بسیاری از خسارتها شده است.

تمامی این موارد می تواند باعث وقفه در سرویس دهی صنایع حساس شود و در بسیاری موارد وقفه، یعنی خسارت های زیانبار

راه حل چیست؟

سیستم چنج اور  KSA-ATSیک سوییچ انتقال اتوماتیک یا چنج اور اتوماتیک می باشد که تمامی مراحل کار را بصورت اتوماتیک مدیریت می نماید، این سیستم حداقل دارای دو ورودی می باشد که یکی از ورودی ها بعنوان ورودی اصلی برق و ورودی دوم بعنوان ورودی پشتیبان عمل می نماید. با استفاده از این سیستم سوییچ با سرعت بالا بین منابع برق انجام می‏شود و مهمتر از همه تمامی مراحل بصورت خودکار و بدون دخالت انسان انجام می شود. چنج اور KSA-ATS با استفاده از مکانیزم خاصی که دارد از تولید کوچکترین آرک فلش در زمان انتقال جلوگیری می نماید و امنیت بالایی در زمان سوییچ بین منابع بوجود می‏آورد.

 

مزیت های چنج اور KSA-ATS

چنج اور اتوماتیک KSA-ATS مزیت های فراوانی دارد که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می شود:

 • سرعت سوییچ بسیار بالا بین منابع برق

چنج اور KSA-ATS مجهز به مدار فرمان بسیار خاص است که قطع برق یا افت ولتاژ منابع برق ورودی را به سرعت تشخیص داده و با سرعت بسیار بالا نسبت به سوییچ به منبع پشتیبان فرمان می دهد، سرعت عملیات سوییچ از زمان تشخیص خطا و انتقال مصرف کننده ها به منبع پشتیبان به قدری بالا است که تجهیزات حساس مانند کامپیوترها، سیستمهای مخابراتی، تجهیزات  IT، سیستمهای بیمارستانی، دستگاه های آزمایشگاهی و از این نوع از تجهیزات حساس، بدون وقفه و کوچکترین اختلال در عملکرد به منبع برق پشتیبان منتقل می شوند، این خصوصیت بسیار کاربردی است و یکی از مهمترین مزیت های چنج اور اتوماتیک KSA-ATS محسوب می شود.

 

 • جلوگیری از ایجاد آرک فلش در زمان سوییچ بین منابع

انتقال و سوییچ بین منابع برق همواره با آرک فلش همراه است، آرک فلش می تواند باعث آسیب به تجهیزات خصوصا تجهیزات حساس شود، یکی از مهمترین خصوصیت های چنج اور اتوماتیک KSA-ATS جلوگیری از تولید آرک فلش در زمان سوییچ بین منابع برق است، KSA-ATS مجهز به مکانیزمی خاص است که از ایجاد آرک فلش جلوگیری می نماید، بصور خلاصه مکانیزمی که در چنج اور اتوماتیک

 KSA-ATS استفاده می شود، آنلاین نگاه داشتن منابع ورودی برق است.

 

 • مانیتورینگ مداوم منابع ورودی برق

سیستم چنج اور اتوماتیک KSA-ATS بصورت مداوم ورودی های برق را مانیتور می نماید و در صورتیکه به هر دلیلی خطایی مانند افت ولتاژ و قطع برق در منابع ورودی رخ دهد، نسبت به مشکل پیش آمده تصمیم گیری می نماید، همانطور که می دانید این مشکلات می تواند آسیب هایی بهمراه داشته باشند، خصوصا سیستمهای الکترونیکی و کامپیوتری که در این مواقع آسیب پذیرتر هستند.

چنج اور اتوماتیک KSA-ATS در این مواقع خطا را تشخیص داده و مصرف کننده ها را به منبع برق مناسب و سالم، سوییچ می نماید.

 

 • سفارشی سازی

امکان طراحی بر اساس نیاز مشتری وجود دارد:

 • افزایش تعداد ورودی ها
 • قابلیت استارت دیزل ژنراتور
 • قابلیت ارسال پیامک در مواقع نیاز
 • مانیتورینگ مشخصات و کیفیت برق ورودی و خروجی
 •  
 • مدار کاملا صنعتی

یکی از خصوصیات مهم چنج اور اتوماتیک KSA-ATS مدار فرمان آن است، مدار فرمان کاملا صنعتی است و در آن از قطعات الکترونیکی استفاده نمی شود، ولی در عین حال سرعت سوییچ آن بسیار بالا می‏باشد، این خصوصیت باعث افزایش طول عمر آن می شود و سالها بدون مشکل، قادر به سرویس دهی می ‏باشد.

کاربرد ارت الکترونیکی در سیستمهای کامپیوتری و الکترونیکی

کاربرد ارت

کاربرد ارت الکترونیکی در سیستمهای کامپیوتری و الکترونیکی

کاربرد ارت

کاربرد ارت الکترونیکی در سیستم های کامپیوتری و الکترونیکی : ارت الکترونیکی سیستمی حفاظتی است که با استفاده از یک اتصال زمین ساده، گراند تجهیزات و سیستمهای الکترونیکی، مخابراتی و کامپیوتری را تامین می‏نماید.

یکی از مهمترین کاربردهای گراند در سیستمهای حساس و جریان ضعیف کامپیوتری و الکترونیکی، نقطه صفر است. سیستمهای کامپیوتری و دیجیتالی بر اساس نقطه رفرنس و ولتاژ آن کار می نمایند، نویزهای بدنه تجهیزات می‏تواند بر عملکرد سیستمهای کامپیوتری تاثیر منفی بگذارد . این نویز ها  می‏تواند نشتی عادی به بدنه در تجهیزات کامپیوتری باشد و یا دلیل آن الکتریسیته ساکن یا القا الکتریکی و الکترومغناطیسی  بر روی بدنه سیستمها باشد. از طرفی بسیاری از نویزها از دستگاه های الکتریکی قدرتمند ایجاد می‏شوند و می توانند باعث اختلال در عملکرد  سیستمهای حساس الکترونیکی و مخابراتی شوند. 

وظیفه گراند در سیستمهای کامپیوتری از بین بردن اینگونه نویزها می‏باشد و بهترین روش مقابله با آنها زمین نمودن سیستمها و اتصال به زمین آنها بعنوان نقطه صفر ولت فرضی می باشد. ازاتصال زمین سیستمهای حساس الکترونیکی و کامپیوتری و مخابراتی، با نام هایی مانند کلین ارت یا زمین تمیز یا ارت عملیاتی(FE)، یاد می‏شود.

بطور کلی ارت عملیاتی خود بخشی از یک سیستم ارت اصلی است و در واقع سیم ارتی است که تنها به بدنه و نقطه زمین تجهیزات جریان ضعیف و حساس متصل می‏شود و هدف از این کار جلوگیری از اختلالات الکتریکی سیستمهای بر سیستمهای حساس کامپیوتری، الکترونیکی و مخابراتی می‏باشد.

 سال ها بحث متخصصین جدا سازی یا همیندی زمین دستگاه های الکتریکی و زمین سیستمهای الکترونیکی بوده ومی باشد.

هر یک از این حالات مشکلاتی بهمراه دارد، بعنوان مثال اگر زمین سیستمهای الکترونیکی و دستگاه های الکتریکی قدرت را از هم جدا نماییم، احتمال ایجاد مشکلاتی مانند اختلاف ولتاژ بین دو گروه دستگاه ها واختلاف ولتاژ بین دو زمین های متفاوت بوجود می آید و در نهایت احتمال آسیب جانی و مالی وجود خواهد داشت.

از طرفی اگر آنها را همبند نماییم، تداخل و نویز بر روی سیستمهای حساس مانند سیستمهای الکترونیکی، مخابراتی، کامپیوتری و ابزار دقیق بالا می رود.

کاربرد ارت

پس از سالها بررسی کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که همبندی کلیه زمین ها اعم از زمین سیستمهای حساس(ارت عملیاتی)،زمین دستگاه های الکتریکی(ارت حفاظتی)، زمین صاعقه گیر و هادی نول شبکه خطرات کمتری به دنبال خواهد داشت.

در واقع می توان اذعان داشت که جان انسان بر آسیب یا اختلال در سیستها و تجهیزات، برتری دارد و در استانداردها سعی بر آن شده که در مواقع خطر ابتدا جان انسان حفاظت شود.

ولی در هر صورت تاثیر نویز سیستمهای قدرت بر سیستمهای حساس را نمی توان نادیده گرفت و در بسیاری موارد این تاثیرات باعث خسارات جبران ناپذیری می شود.

مانند اختلال در عملکرد سیستمهای کامپیوتری و الکترونیکی، خطا تصمیم گیری قطعات تصمیم گیرنده مانند پروسسورها و پردازنده ها، هنگ نمودن سیستمها و آسیب های سخت افزاری و سوختن قطعات که در بسیاری موارد قابل جایگزینی نمی باشد.

مشکل دیگر این است که زمین همواره در حال تغییر است و تضمین عدم تغییر مقاومت زمین غیر ممکن است. مقاومت زمین در مکانهای مختلف و بسته به جنس خاک متفاوت است و تضمینی نمی‏توان داد که در خاکهای از جنس رس، خاکهای معدنی یا سنگلاخی و یا مناطق ساحلی  یا در کویر و جنگل بتوانیم همواره به مقاومت های پایین و مناسب سیستمهای الکترونیکی دست یابیم. شاید بتوانیم با استفاده از انواع روشها و استفاده از مواد کاهنده، بر روی دستگاه های اندازه گیری مقاومت زمین، اعدادی مانند یک اهم و دو اهم بدست آوریم ولی همه می دانیم که در هر صورت مقاومت ویژه خاک در زمین سنگلاخی و زمین خاک بکر، حتی اگر اعدادی یکسانی بر روی دستگاه اندازه ‏گیری نشان دهند، قابل اعتماد نمی باشند و در عمل و حفاظت با یکدیگر تفاوت‏های بسیاری دارند.

ارت الکترونیکی چیست؟

ارت الکترونیکی سیستمی حفاظتی است که با استفاده از یک اتصال زمین ساده و یا همان اتصال زمین عمومی که جهت ارت حفاظتی و صاعقه گیر استفاده می شود، گراند تجهیزات و سیستمهای الکترونیکی، مخابراتی و کامپیوتری را تامین می‏نماید. اتصال زمین می‏تواند میله راد یا صفحه مسی و یا هر رسانایی که در زمین قرار گرفته است، باشد.

کاربرد ارت

ارت الکترونیکی مجهز به یک مدار امپدانسی خاص می باشد که با بدنه مصرف کننده، امپدانسی کمتر از نیم اهم ایجاد می نماید ، این مدار امپدانسی از یک سو به بدنه مصرف کننده(ها) متصل است و از سوی دیگر به اتصال زمین همبند شده با نول ورودی محل نصب متصل می‏شود، هر گونه ولتاژ اضافی که بر روی بدنه مصرف کننده الکتریکی بوجود آید، با توجه به مقاومت بسیار پایین مسیر به سمت ارت الکترونیکی حرکت می کند و ارت الکترونیکی آنرا به گرما تبدیل می نماید و با زمین لوکال هم پتانسیل می‏نماید.

جریان نشتی نیز با استفاده از همین تکنولوژی،  ابتدا به سیستم ارت الکترونیکی و سپس به زمین لوکال و در نهایت با منبع انرژی هم پتانسیل می‏شود و به منبع بازمی‏گردد. منبع انرژی می تواند ترانسفورماتور توزیع و یا ژنراتور باشد. نشتی یا اتصال فاز به بدنه تجهیزات می تواند خطرات و خسارت های جانی و مالی بهمراه داشته باشد.

کاربرد ارت

بخش دیگر ارت الکترونیکی مدار فرمان با عملکرد خاص و منحصر بفرد است، یکی از مهمترین وظایف  مدار فرمان، کنترل میزان ولتاژ بدنه نسبت به زمین لوکال است و در صورت بروز خطا مانند اتصال فاز به بدنه تجهیزات یا نشت بخشی از فاز به بدنه تجهیزات، در ولتاژ کمتر از 50 ولت متناوب نسبت به زمین یا نول،  مصرف کننده ها  را قطع  و از مدار خارج می نماید. عملیات قطع خروجی بر خلاف روشهای حفاظتی رایج بصورت کاملا الکترونیکی و نه مکانیکی صورت می‏پذیرد و زمان قطع کمتر از 100 میلی ثانیه می باشد. ارت الکترونیکی با بیشترین امنیت ممکن، از اتصال یا نشت فاز به بدنه، حفاظت می نماید.

این زمان کمترین زمان ثبت شده در حفاظت از اتصال فاز به بدنه می‏باشد، بعنوان مثال زمان قطع کلیدهای نشتی جریان، 200 تا 400 میلی ثانیه است.

 مهمترین تفاوت عملکردی حفاظتی سیستم ارت الکترونیکی در زمان نشت مستقیم فاز یا اتصال فاز به بدنه تجهیزات با کلیدهای حفاظتی رایج این است .که عملکرد کلیدهای رایج بر اساس جریان نشت شده است و بعنوان مثال بر اساس تفاضل جریان عبوری و جریان برگشتی عمل می نمایند.

این عملکرد در بسیاری موارد همراه با خطا است. بعنوان مثال می دانیم که  سیستمها و تجهیزات الکترونیکی، کامپیوتری و IT همواره نشتی های عادی به زمین دارند. ولی در بسیاری موارد مشاهده شده است که کلیدهای نشتی جریان این نشتی های عادی به زمین را خطا در نظر می گیرند و دستور قطع برق را می دهند و به همین دلیل بسیاری از مکانها از استفاده از کلید نشتی جریان صرف نظر می نمایند.در حالیکه عملکرد سیستم ارت الکترونیکی کنزا صنعت کاملا هوشمند است و بر اساس ولتاژ و جریان عمل می نماید. به این معنی که هر گاه ولتاژ جریان  نشتی نسبت به زمین لوکال از 50 ولت تجاوز نماید و از نوع متناوب باشد، دستور قطع را می دهد و آن را خطا در شبکه برق به حساب می آورد.

بعنوان مثال ممکن است تا چند کیلو ولت نشتی از نوع القاء الکتریکی بر روی بدنه تجهیزات بوجود آید ، در اینحالت ارت الکترونیکی نسبت به تخلیه آن اقدام می نماید ولی اگر جریان نشتی از نوع متناوب باشد که معمولا بواسطه خطا یا اتصالی در سیستمها و تجهیزات بوجود می آید. در صورت تجاوز از حداکثر ولتاژ 50 ولت نسبت به زمین، دستور قطع خروجی و خارج نمودن مصرف کننده از مدار را صادر می نماید. از طرفی حفاظت و قطع خروجی در این مواقع کاملا الکترونیکی می باشد و کوچکترین فشار الکتریکی به تجهیزات تحت حفاظت وارد نمی شود، همچنین زمان قطع خروجی کمتر از 100 میلی ثانیه است که از هر کلید حفاظتی رایج، سرعت بسیار بالاتر همراه با امنیت بالاتر دارد.

سیستم ارت الکترونیکی جهت حفاظت از تجهیزات الکترونیکی، مخابراتی و کامپیوتری طراحی شده است و حاصل بیش از ده سال تلاش کارشناسان شرکت کنزا صنعت الموت می باشد.

سیستم ارت الکترونیکی علاوه بر همبندی با ارت حفاظتی یک مسیر مجزا  و مناسب جهت عملکرد صحیح سیستمهای حساس الکترونیکی و کامپیوتری ایجاد می‏نماید و از طرفی نقطه رفرنس جهت تصمیم گیری بهتر قطعاتی مانند میکروکنترلرها ، پروسسورها و پردازنده ها  بوجود می‏آورد.

ارت الکترونیکی یک پکیج حفاظتی کامل می باشد و  بصورت سری با مصرف کننده ها قرار می گیرد و حفاظت های زیر را با بهترین کیفیت جهت عملکرد بهتر آنها انجام می دهد:

 • حفاظت از اتصال فاز به بدنه تجهیزات برقی با سرعت بسیار بالا و در زمان کمتر از 100 میلی ثانیه
 • حفاظت از نشتی جریان به بدنه تجهیزات و سیستمها و هم پتانسیل سازی آنها با زمین لوکال
 • ایجاد نقطه رفرنس مستقل و عدم تغییر آن با تغییرات مقاومتی زمین لوکال
 • تخلیه الکتریکی بدنه تجهیزات
 • ایجاد پایینترین ولتاژ بین بدنه تجهیزات و زمین لوکال
 • ایجاد پایینترین ولتاژ بین بدنه تجهیزات و نول
 • حفاظت از تجهیزات در زمان اضافه ولتاژ های ناگهانی
 • حفاظت اشخاص و تجهیزات در زمان قطع نول شبکه و شناور شدن نول شبکه
 • حفاظت از اشخاص و تجهیزات در زمان اتصال فاز و نول
 • حفاظت از اشخاص و تجهیزات در زمان برقدار شدن زمین لوکال
 • حفاظت از تجهیزات در زمان قطع و وصل برق

عملکرد ارت الکترونیکی در انواع زمین با مقاومت های مختلف تست و بررسی شده است و نوع زمین لوکال و میزان مقاومت آن و تغییرات مقاومتی زمین لوکال، تاثیری در عملکرد آن ندارد و با استفاده از یک اتصال زمین ساده، حفاظت مناسبی از تجهیزات انجام میدهد.

کاربرد ارت
کاربرد ارت

ارت الکترونیکی کنزا صنعت یک پکیج کامل و منحصر بفرد حفاظتی جهت حفاظت از سیستمهای حساس و گرانقیمت الکترونیکی، کامپیوتری و مخابراتی در مقابل انواع خطرات و خطاهای الکتریکی و برقی شبکه برق داخلی و خطاهای الکتریکی خطوط انتقال، ارایه می دهد و محیطی امن جهت عملکرد صحیح اینگونه سیستمها ایجاد می نماید.

سیستم ارت الکترونیکی چیست؟

کنزاصنعت2

ارت الکترونیکی چیست؟

سیستم ارت الکترونیکی یک دستگاه اتصال زمین است که توسط کارشناسان شرکت کنزا صنعت الموت اختراع و به شماره 46660 به ثبت رسیده است.

این سیستم با هدف تخلیه الکتریکی بدنه مصرف کننده ها ، حذف ولتاژهای اضافه بدنه تجهیزات، حفاظت از نشتی جریان و حفاظت از اشخاص و تجهیزات در زمان اتصال فاز به بدنه، حفاظت از اشخاص و تجهیزات در زمان شناور شدن نول شبکه برق یا قطع نول شبکه و دو فاز شدن شبکه برق و حفاظت از تجهیزات در مقابل اضافه ولتاژهای گذرا طراحی شده است.

مهمترین کاربرد سیستم ارت الکترونیکی، تجهیزات و دستگاه های جریان ضعیف و حساس الکترونیکی، مخابراتی، کامپیوتری و ابزار دقیق می باشد.

این گروه از سیستمها با توجه به حساسیت های بالای قطعات بکار رفته در آنها و همچنین حساسیت در نوع کاری که انجام می دهند.

در مقابل نویزهای الکتریکی آسیب پذیرتر بوده  و ممکن است خطایی که در شبکه برق ایجاد می شود، آسیبی به یک موتور الکتریکی وارد نکند ولی همان خطا، می‏تواند در عملکرد سیستم های الکترونیکی و کامپیوتری اختلال ایجاد نمایند و یا حتی به آنها آسیب های سخت افزاری وارد نماید.

سیستم ارت الکترونیکی یک سیستم حفاظت از بدنه  دقیق و با سرعت عملکرد حفاظتی بالا است که می تواند با استفاده از یک اتصال زمین ساده، حفاظت از برق گرفتگی و حفاظت از تجهیزات حساس را با امنیت بالا انجام دهد و علاوه بر بالا بردن بهره وری از خسارت جلوگیری نماید.

کنزا صنعت الموت

جایگاه سیستم ارت الکترونیکی:

تداخل زمین تجهیزات الکترونیکی حساس و زمین تجهیزات الکتریکی قدرت، همواره مشکل زا بوده است، در این بین بیشترین آسیب به سیستمهای حساس الکترونیکی و کامپیوتری وارد می شود. عملکرد سیستمهای الکتریکی قدرت مانند موتورهای الکتریکی بصورتی است که همواره تولید نویز می کنند و در بسیاری از آنها نشتی های عادی به بدنه تجهیزات و زمین جریان پیدا می کند . مشکل دیگر اشباع شدن زمین است مانند زمانی که سیستم زمین در حال تخلیه صاعقه است  و از طرفی ممکن است زمین اصطلاحا برقدار شود مانند زمین در برخی از شهرکهای صنعتی.

سیستم ارت الکترونیکی یک سیستم اتصال زمین است که جهت تخلیه الکتریکی بدنه مصرف کننده های حساس ازولتاژهای اضافی مانند  ولتاژهای القایی یا الکتریسیته ساکن و همچنین هم پتانسیل سازی آنها با زمین، کاربرد دارد.

کنزاصنعت2

بعنوان مثال کارخانه ای را در نظر میگیریم که مملو از انواع موتورهای قدرتمند الکتریکی و از طرفی سیستمهای CNC ، کامپیوتری، الکترونیکی و مخابراتی می باشد.

این کارخانه مجهز به اتصال زمینی است که تمامی دستگاه ها به آن متصل هستند، در اینصورت نویز سیستمهای الکتریکی و موتوری براحتی می تواند بر سیستمهای حساس تاثیر منفی بگذارد، کمترین تاثیر مخرب بر سیستمهای حساس اختلال در عملکرد آنها است.

سیستمهای کامپیوتری، الکترونیکی، ابزاردقیق، سی ان سی، مخابراتی و از این گروه دستگاه ها همواره به نویز حساس بوده و در صورت وجود نویز عملکرد دقیق آنها با مشکل مواجه می‏شود.

از طرفی حساسیت اینگونه سیستمها که در ساخت آنها از قطعات حساسی مانند میکروپروسسورها، چیپ ها، کنترلرها و پردازنده استفاده شده است،  باعث می شود که در محیطهای آلوده و نویزی همواره  خطر آسیب دیدگی آنها را تهدید نماید و نیاز است نسبت به حفاظت از آنها، توجه بیشتری داشته باشیم.

  سیستم ارت الکترونیکی شرکت کنزا صنعت در این کارخانه فرضی به همان اتصال زمین عمومی متصل می شود و ارتینگ تجهیزات حساس را تامین می نماید.

عملکرد سیستم ارت الکترونیکی بصورتی است که علاوه بر تخلیه الکتریکی بدنه این سیستمها با کیفیت و دقت بسیار بالا و هم پتانسیل سازی آنها با زمین لوکال، اجازه تاثیر مخرب سیستمهای الکتریکی و موتوری بر روی آنها را نداده و همچنین از تاثیر مشکلاتی مانند برقدار شدن زمین، اشباع شدن زمین  و نویزهای محیطی بر روی سیستمهای حساس جلوگیری می نماید.

سیستم ارت الکترونیکی علاوه بر تامین سیستم ارت مناسب سیستمهای حساس، بعنوان یک محافظ برق قدرتمند و خاص نیزعمل نموده و از آسیب به تجهیزات حساس بواسطه خطراتی مانند اضافه ولتاژهای شبکه برق، شناور شدن نول شبکه و دوفاز شدن برق، اتصال فاز به بدنه و اتصال کوتاه فاز و نول جلوگیری کرده و محیط امن الکتریکی جهت عملکرد صحیح و حفاظت از سیستمهای حساس و گرانقیمت را بوجود می‏آورد.

با این توضیحات خصوصیات ارت الکترونیکی را به شرح زیر بیان می کنیم:

 • سیستم ارت الکترونیکی خود یک سیستم اتصال زمین است.
 • عملکرد آن در حیطه ارت عملیاتی و حفاظت از برقگرفتگی و حفاظت از تجهیزات الکتریکی و خصوصا سیستمهای حساس الکترونیکی و کامپیوتری است.
 • سیستم ارت الکترونیکی حفاظت از برقگرفتگی را با کمک اتصال زمین انجام می دهد.
 • سیستم ارت الکترونیکی حفاظت از نشتی جریان به بدنه تجهیزات را با بهترین کیفیت انجام می دهد.
 • ارت الکترونیکی از اشخاص، تجهیزات و سیستمهای حساس در زمان اتصال فاز به بدنه حفاظت می نماید.
 • ارت الکترونیکی از اشخاص و سیستمها در مقابل نشت فاز و برق به بدنه تجهیزات در ولتاژ کمتر از 50 ولت نسبت به زمین لوکال یا نول شبکه، حفاظت می نماید.
 • ارت الکترونیکی با سرعت بالا از اشخاص و سیستمهای الکتریکی و الکترونیکی در زمان قطع نول شبکه و شناور شدن شدن نول حفاظت می نماید.
 • ارت الکترونیکی از تجهیزات الکتریکی به ویژه سیستمهای الکترونیکی و کامپیوتری حساس در مقابل اضافه ولتاژهای ناگهانی شبکه برق، حفاظت می نماید.
 • ارت الکترونیکی از تجهیزات الکتریکی به ویژه سیستمهای الکترونیکی و کامپیوتری حساس در زمان قطع و وصل برق و در مقابل جریانهای هجومی شبکه برق، حفاظت می نماید.
 • ارت الکترونیکی بعنوان یک فیلتر قدرتمند در مقابل نویزهای بدنه عمل نموده و از اختلال در عملکرد سیستمهای حساس و گرانقیمت جلوکیری می نماید.
 • سیستم ارت الکترونیکی تخلیه الکتریسیته ساکن را با هم پتاسیل سازی سیستم با زمین، انجام می دهد.

 

روش عملکرد ارت الکترونیکی:

 • تخلیه الکتریکی و هم پتانسیل سازی بدنه مصرف کننده و زمین

ارت الکترونیکی کنزا صنعت مجهز به یک مدار امپدانسی می باشد که از یک سمت به بدنه مصرف کننده و از سمت دیگر به شینه اتصال زمین همبند شده با نول شبکه متصل می شود.

مقاومت پایین مدار امپدانسی ارت الکترونیکی با بدنه مصرف کننده باعث می شود که هر گونه ولتاژ اضافی که بر روی بدنه تجهیزات و سیستمها بوجود می آید، به سمت مدار امپدانسی حرکت کرده و مدار امپدانسی آنرا با زمین هم پتانسیل می نماید. استفاده از این روش بصورتی است که مدار امپدانسی یک نقطه صفر بر روی بدنه مصرف کننده ایجاد می نماید، این نقطه صفر با تغییرات زمین تغییر نمی کند و یا تغییرات بسیار اندک دارد، سیستم ارت الکترونیکی با این خصوصیت باعث شده است که اختلال در سیستمهای حساس الکترونیکی ، کامپیوتری و ابزار دقیق به حداقل برسد.

 • حفاظت از اتصال فاز به بدنه:

ارت الکترونیکی در زمانیکه اختلاف ولتاژی بین نقطه صفر تولید شده توسط مدار امپدانسی خود(و در واقع بدنه تجهیزات و سیستمها) و زمین لوکال یا نول حادث شود و در ولتاژ کمتر از 50 ولت متناوب ، دستور قطع خروجی را می دهد.

با توجه به اینکه زمین همواره بعنوان نقطه مرجع اندازه گیری در نظر گرفته میشود، در نتیجه در صورتیکه اختلاف پتانسیلی بین بدنه مصرف کننده و زمین لوکال حادث شود، دلیل آن نشت فاز تجهیزات به بدنه و اتصال فاز به بدنه تجهیزات می باشد.

عملیات قطع خروجی ارت الکترونیکی بصورت الکترونیکی انجام می شود و زمان قطع آن بسیار پایین است و از هر کلید حفاظتی سرعت بیشتری دارد.

در نتیجه بر خلاف روشهای رایج که معمولا مکانیکی و استفاده از  کلید حرارتی هستند، تنش الکتریکی به قطعات حساس سیستمها، وارد نمی شود.

 • ارت الکترونیکی با توجه به سرعت عملکرد بسیار بالا و مکانیزم عملکردی خاصی که دارد، می تواند در حفاظت از اتصال بدنه یا خطای زمین در موتورهای الکتریکی و ترانسهای برق بسیار مفید واقع شود و از انفجار یا اتصالات شدید الکتریکی با سرعت بالا حفاظت نموده و برق را قطع نماید. از طرفی با توجه به اینکه سیستم ارت الکترونیکی بصورت سری با مصرف کننده قرار می‏گیرد و در آن از تجهیزاتی مانند کنتاکتور و کامپکت استفاده می شودهزینه اجرا بالا خواهد بود مگر آنکه محل خود مجهز به کنتاکتور یا کامپکت باشد.
 • حفاظت در زمان شناور شدن نول

نول بعنوان نقطه خنثی  و تعادل در شبکه برق عمل می نماید و با تغییرات نول شبکه برق، تعادل شبکه از بین می رود.

قطع نول شبکه یا شناور شدن نول در سمت مصرف کننده باعث آسیب های فراوان شود و خسارت های سنگینی شود.

سیستم ارت الکترونیکی از همان مکانیزم حفاظت از بدنه در زمان شناور شدن نول استفاده نموده و با قطع خروجی و ایزوله سازی خروجی ارت الکترونیکی از ورودی ، از تجهیزات در مقابل شناور شدن نول حفاظت کرده و خسارت را بصورت چشمگیر کاهش می دهد .

این مکانیزم در واقع همان مکانیزم ایجاد اختلاف پتانسیل بین نقطه صفر مدار امپدانسی ارت الکترونیکی و نقطه نول می باشد.

در زمان حفاظت از این خطای شبکه برق ممکن است خود دچار آسیب شود و بخشی از آن معیوب شود.

 • حفاظت از اضافه ولتاژ:

سیستم ارت الکترونیکی با استفاده از یک مدار کنترل بسیار حساس، همواره در حال مانیتورینگ ورودی می باشد. و در صورتیکه اضافه ولتاژی در شبکه برق و بر روی خطوط فاز بوجود آید، آنرا به زمین هدایت می نماید و اگر زمان اضافه ولتاژ طولانی باشد، خروجی را بطور موقت قطع می کند تا آسیبی به تجهیزات وارد نشود.

سیستم ارت الکترونیکی در بخش ورودی برق، مجهز به قطعات حفاظتی مرسوم در جهت کنترل اضافه ولتاژ ناگهانی می باشد.

 • ایجاد نقطه رفرنس

یکی از نیازهای سیستمهای الکترونیکی و کامپیوتری نقطه رفرنس است، نقطه رفرنس در واقع همان نقطه گراند و بدنه سیستم می باشد که نیاز است به زمین متصل شود.

سیستمهای الکترونیکی و کامپیوتری، خصوصا سیستمهای دیجیتالی در عملکرد خود به نقطه گراند خود بعنوان نقطه صفر، وابسته هستند.

با اتصال  زمین بعنوان خنثی الکتریکی به نقطه گراند یا بدنه سیستم الکترونیکی و کامپیوتری می توان نقطه رفرنس را ایجاد نمود.

مشکلاتی مانند اشباع شدن زمین(مانند زمانی که اتصال زمین در حال تخلیه ضربه صاعقه است) یا برقدار شدن زمین(مانند برخی از شهرکهای صنعتی یا نیروگاه های برق) یا تغییرات مقاومت سیستم زمین که بدلایلی مانند تغییرات جوی و سرد و گرم شدن زمین و کاهش و افزایش رطوبت خاک، می تواند باعث اختلال در سیستمهای الکترونیکی و کامپیوتری شود.

سیستم ارت الکترونیکی از تاثیر تغییرات زمین در عملکرد سیستمهای الکتریکی و به ویژه سیستمهای حساس الکترونیکی و کامپیوتری جلوگیری می نماید. مدار امپدانسی سیستم ارت الکترونیکی، یک نقطه صفر و خنثی ایجاد می نماید و تغییرات زمین در عملکرد آن تاثیر ندارد، در نتیجه سیستمهای الکترونیکی و کامپیوتری همواره دارای یک نقطه رفرنس بدون تولرانس خواهند بود و تغییرات مقاومت زمین و الکترود زمین در عملکرد آنها، بواسطه استفاده از سیستم ارت الکترونیکی، اختلالی ایجاد نمی نماید.

 • همبندی

جهت عملکرد صحیح حفاظتی سیستم ارت الکترونیکی قوانین همبندی اجرا می شود و در زمان نصب سیستم ارت الکترونیکی توجه ویژه ای به آن داریم.

بطور کلی تمامی تجهیزاتی که در خروجی ارت الکترونیکی قرار می گیرند باید از هر نظر با یکدیگر در یک سطح پتانسیل الکتریکی قرار داشته باشند .

این مورد قبل و بعد از نصب و راه اندازی سیستم ارت الکترونیکی بطور کامل بررسی می شود و در صورتیکه سیستم یا سیستم هایی در سطح پتانسیل مرجع و مناسب نباشند، موارد مشکل  بررسی و رفع میشود.

 • اتصال زمین

سیستم ارت الکترونیکی یک سیستم اتصال زمین است و با زمین لوکال هم پتانسیل می شود، ارت الکترونیکی از یک اتصال زمین ساده، سیستم ارت مناسب جهت تجهیزات الکتریکی و بخصوص سیستمهای الکترونیکی و کامپیوتری ایجاد می نماید.

 • حفاظت از صاعقه

10 صحنه شگفت انگیز اصابت صاعقه به زمین
 

سیستم ارت الکترونیکی کنزا صنعت تجهیزات را در مقابل ضربات و اختلالات جانبی صاعقه محافظت می نماید، بطورکلی صاعقه از دو طریق می تواند به سیستمهای الکتریکی و الکترونیکی آسیب وارد نماید.

 • برخورد و ضربه مستقیم صاعقه
 • ضربات جانبی مانند سرج و امواج الکترومغناطیسی

سیستم ارت الکترونیکی در مقابل ضربه اول نمی تواند حفاظت نماید و نیاز است ضربه اول با استفاده از اتصال زمین مستقیم، مهار و تخلیه شود، ولی در مقابل ضربات صاعقه غیر مستقیم که معمولا بصورت القا الکتریکی ، سرج و امواج الکترومغناطیسی پدید می آیند، حفاظت می نماید.

جایگاه سیستم ارت الکترونیکی در صنعت ارت

بنر ارت کنزا صنعت الموت

سیستم ارت الکترونیکی دستگاهی حفاظتی است که با عملکرد خاص خود می‏تواند حفاظت مناسبی را جهت تجهیزات خصوصا تجهیزات حساس ایجاد نماید:

 1. سیستم ارت الکترونیکی جهت حفاظت از تجهیزات جریان ضعیف الکتریکی، الکترونیکی، مخابراتی، کامپیوتری، آزمایشگاهی و … طراحی شده است.
 2. سیستم ارت الکترونیکی بهترین نقطه مرجع را جهت تصمیم‏‌ گیری صحیح‏ قطعات تصمیم‏ گیرنده مانند میکروپروسسورها و سیستم‌های اندازه‏ گیری بوجود می‏‌آورد.
 3. سیستم ارت الکترونیکی با ایجاد مسیری با پایین‌ترین امپدانس نسبت به بدنه تجهیزات، هر گونه جریان و ولتاژ ناخواسته‏‌ای که بر روی بدنه بوجود می‌‏آید را به سمت خود می‏‌کشاند و از بروز آسیب به کاربر یا تجهیزات جلوگیری می‌‏نماید.
 4. ارت الکترونیکی از بروز مشکلاتی در تجهیزات بواسطه برقدار شدن زمین لوکال و برخورد صاعقه به زمین نزدیک جلوگیری می‏‌نماید.
 5. سیستم ارت الکترونیکی یک سیستم اتصال زمین است ولی میزان امپدانس یا تغییرات امپدانس  زمین لوکال بواسطه گذشت زمان یا تغییرات جوی، در عملکرد آن تاثیرمنفی نمی‌‏گذارد.
 6. عملکرد سیستم ارت الکترونیکی، در حیطه ارت عملیاتی می‏‌باشد.

سیستم حفاظتی ارت الکترونیکی

ارت کنزا صنعت الموت

سیستم حفاظتی ارت الکترونیکی

سیستم ارت الکترونیکی یک مدل سیستم اتصال به زمین است که با کمک یک اتصال زمین ساده، سیستم ارت مناسب جهت حفاظت از سیستم‌های جریان ضعیف الکتریکی ایجاد می‌‏نماید.

بخش‏‌های سیستم ارت الکترونیکی

بخش فرمان:

این مدار با عملکردی خاص و سرعت بالا نسبت به تصمیم گیری و حفاظت در مواقع خطر مانند اتصال فاز به بدنه یا نشت فاز به بدنه اقدام می‌‏نماید. زمان قطع اولیه در حدود 60 میلی ثانیه است که از این حیث ازکلیدهای حفاظتی موجود بسیار سریعتر و با اطمینان بالاتری عمل می‏‌نماید. قطع مصرف کننده بصورت کاملا سوییچینگ و الکترونیکی انجام می‏‌شود و با کوچکترین فشار الکتریکی به قطعات داخلی تجهیزات الکتریکی و بخصوص قطعات حساس سیستم‌‏های الکترونیکی و کامپیوتری عمل قطع خروجی را انجام می‏‌دهد.

بخش تخلیه الکتریکی:

این بخش از قطعات پسیو با خاصیت اهمی و خازنی تشکیل شده است و امپدانس الکتریکی آن با بدنه تجهیزات کمتر از 0.5 اهم می‌‏باشد. در نتیجه هر گونه ولتاژ و جریان ناخواسته برروی بدنه تجهیزات ، به ‌سمت مدار تخلیه حرکت خواهد کرد، مدار تخلیه در صورت نیاز از زمین لوکال کمک خواهد گرفت .

بخش همبندی:

این بخش مصرف کننده راملزم به اجرای تمامی هم‌بندی‏‌های مورد نیاز بر اساس استانداردهای صنعت ارت می‌‏نماید، با توجه به اینکه شبکه برق ایران بر اساس سیستم زمین TN پایه‏‌گذاری شده است، هم‌بندی‏‌های مورد نیاز بر اساس سیستم زمین TNC-S و TNC الزامی است،   این هم‌‏بندی دو بخش دارد:

 • اتصال فیزیکی(سیم) بدنه تمامی مصرف کننده‌‏های الکتریکی موجود در شبکه مصرف مربوطه به هادی ارت اصلی
 • هم‌بندی بدنه ساختمان و نول و چاه‏‌های ارت در تابلو اصلی.

بخش اتصال به زمین:

این بخش وظیفه اتصال سیستم ارت الکترونیکی  با زمین لوکال را انجام می‌‏دهد و وظیفه آن هم پتانسیل سازی سیستم ارت الکترونیکی با زمین لوکال و هادی PE است. زمین لوکال می‌‏تواند چاه ارت، راد، بدنه و فنداسیون ساختمان باشد.

ارت چیست؟

ارتینگ چیست؟

وابستگی زندگی امروزی بشر به تجهیزات حساس و گران ‌قیمت الکتریکی، الکترونیکی و مخابراتی، همواره رو به افزایش است. شبکه‏ های IT و مخابراتی، تجهیزات بیمارستانی، تجهیزات ابزاردقیق و آزمایشگاهی، سرورهای حساس بانکی، خودپردازها، ربات‏‌ها، ماشین‌های چاپ، دستگاه‌های CNC و بسیاری نمونه‏‌های دیگر، مثال‏‌هایی از تجهیزاتی می‏‌باشد که عملکرد صحیح و بدون وقفه آن‌ها در زندگی امروزی، ضروری است.

یکی از راهکارهای حفاظت از این ‌گونه تجهیزات حساس، محافظت آن‌ها از طریق ارتینگ دقیق و مورد اطمینان می‏‌باشد. در حال حاضر زمین به عنوان نقطه صفر به خوبی این کار را انجام می‏‌دهد. از طرفی زمین خود در بسیاری مواقع منبع ولتاژهای ناخواسته و جریان‏‌های سرگردان می‌‏باشد. مثال ساده آن بروز صاعقه در فاصله دورتر و تأثیرات منفی آن بر چاه ارت محلی می‌‏باشد. حال درصورتی ‌که این چاه محلی متصل به شبکه جریان ضعیف باشد باعث خلل در کار تجهیزات مربوطه، خرابی بیشتر از حد استاندارد و عمر کوتاه تجهیزات می‏‌گردد. امروزه اهداف ارتینگ گسترش پیداکرده و حفظ سلامت و ایمنی افراد و حفظ سلامت تجهیزات دیگر نمی‌‏تواند هدف باشد بلکه  پیش‌ فرض هر سیستم ارتینگ می‏‌باشد.

اهداف ارتینگ تجهیزات جریان ضعیف را می‏توان به موارد ذیل اطلاق نمود:

جلوگیری از آسیب ‌دیدگی در قطعات بکار رفته در تجهیزات.

ایجاد بالاترین ایمنی در حفظ ایزوله تجهیزات. ایزوله قطعات بکار رفته در تجهیزات در واقع مانند پوست انسان عمل می‏‌نماید و در صورت  بروز کوچک‌‌ترین آسیب، می‏تواند کار کرد کل سیستم را تحت تأثیر قرار دهد.

بالا بردن عمر مفید تجهیزات.

بالا بردن دقت و سرعت عملکرد.

کاهش تأثیرات الکترومغناطیس.

جلوگیری از حلقه‏ های زمین.

امکان ایجاد تمامی این موارد در صورت مجهز بودن تجهیزات به سیستم ارت الکترونیکی محقق خواهد شد. طراحی این دستگاه حاصل هفت سال تلاش شبانه‏ روزی متخصصین شرکت کنزا صنعت الموت بوده و برای اولین بار در جهان ثبت اختراع و ارائه گردیده است.